Копривштица

Координати: 42°38′24.52″N 24°21′29.87″E / 42.6401444° СГШ; 24.3582972° ИГД / 42.6401444; 24.3582972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Копривштица
Копривщица
град
Изглед од градот
Изглед од градот
Копривштица is located in Бугарија
Копривштица
Копривштица
Местоположба на Копривштица во Бугарија
Координати: 42°38′24.52″N 24°21′29.87″E / 42.6401444° СГШ; 24.3582972° ИГД / 42.6401444; 24.3582972
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
Управа
 • ГрадоначалникБојка Дјулѓарова (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна139,165 км2 (53,732 ми2)
Надм. вис.&100000000000010600000001.060 м
Население (2022)
 • Вкупно2,039
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2077
Повик. бр.+359 07184
Мреж. местоkoprivshtitsa-bg.com

Копривштица (бугарски: Копривщица) — историски град во Софиска Област, Бугарија. Покрај градот тече реката Тополница, а во близина се наоѓа планината Средна Гора. Познат е по тоа што е еден од центрите на Априлското востание од 1876, автентичната бугарска преродбеничка архитектура и фестивалот за народна музика. Копривштица се наоѓа на 111 км источно од главниот град Софија.

Забележителности[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]