Тополница (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поглед кон Тополница од АМ Тракија

Тополница е река во јужна Бугарија. Реката извира од Средна Гора, во близина на сливот на реките Ширинеј и Крива Река, кај градот Копривштица.

Реката е долга 95 километри и се влева во Марица во близина на Автопатот Тракија и градот Пазарџик. На неа е изградена браната Тополница, која се користи за наводнување на целото Пазарџиско поле.

Поврзано[уреди | уреди извор]