Таганрог

Координати: 47°14′0″N 38°54′0″E / 47.23333° СГШ; 38.90000° ИГД / 47.23333; 38.90000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таганрог
Знаме на ТаганрогГрб на Таганрог
ДржаваРусија
Федерален субјектРостовска Област
Основан во1698Уреди википодатоци
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население
 • проц. од (2018)[1]249.848
Час. појасмосковско време Уреди википодатоци[2] (UTC+3)
Поштенски бр.[3]347900–347960Уреди википодатоци

Таганрог ( руски: Таганро́г ) — град во Русија , во регионот на Ростов . Таганрог е град во јужниот дел на Русија. Се наоѓа на брегот на Азовското Море во заливот што ја прави устата на реката Дон , околу 80 километри од Ростов на Дон. Според пописот од 2010 година, во градот имало 257.692 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Таганрог бил првата база на руската морнарица. Твридината Таганрог била официјално основана од Петар Велики на 22 септември 1698 година. Статус на град добил во 1775 година.[4]

Таганрог е познат како место каде што е роден и ја поминал младоста Антон Павлович Чехов. Чехов го споменал својот роден град во многу приказни.

Денес Таганрог е економски, културен и туристички центар на јужна Русија.

Население[уреди | уреди извор]

Според прелиминарните податоци од пописот, во градот во 2010 година живееле 257.692 жители, 24.255 (8,60%) помалку отколку во 2002 година.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

  • Баденвајлер
  • Лиденшајд
  • Червен Брјаг
  • Одеса
  • Пинск
  • Антрацит

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  2. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  3. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
  4. Энциклопедия Города России. Moscow: Большая Российская Энциклопедия. 2003. стр. 454–455. ISBN 5-7107-7399-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]