Александра Фјодоровна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александра Фјодоровна

Александра Фјодоровна (рус. Александра Фёдоровна, гер. Viktoria Alix Helena Luise Beatrice Prinzessin von Hessen und bei Rhein) била руска царица, сопруга на последниот руски цар Николај II Александрович.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е на 6 јуни 1872 годсина во Дармштат во Хесен, а умрела на 17 јули 1928 година во Екатеринберг. За рускиот цар се омажила на 26 ноември 1894 година ва Санкт Петерберг.

Била ќерлка на Лудвиг IV, голеиот војвода ид Хесен и Рајна, а принцезата Алиса од Велика Британија, била ќерка на кралицата Викторија.