Список на светско наследство во Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на објекти во Европа заведени како светско наследство на УНЕСКО.

По држави[уреди | уреди извор]

Австрија (8)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Салцбург - стариот град 1996
Шенбурнски дворец 1996
Халштат-Дахштајн-Залцкамергут 1997
Семериншка железница 1998
Грац - стариот град 1999
Вахау 2000
Виена - стариот град 2001
Нежидерско езеро 2001

Азербејџан (2) (дел и од Азија)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Национален резерват Гобустан 2007
Баку - стариот град 2000

Албанија (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Бутринт 1992
Ѓирокастро 2005, 2008

Андора (1)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Долината Мадрију-Кларор-Перафита 2004

Ерменија (3)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Катедралата и црквата во Ечмиаџин и археолошкиот објект Звартнотс 2000
Манастир Хагпат и Санахин 1996
Манастир Гегхард 2000

Белорусија (4)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Национален парк Беловежска шума 1979
Мирски замок 2000
Несвишки замок 2005
Струвеов геодетски лак 2005

Белгија (9)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Камбанарии во Фландрија и Валонија 1999, 2005
Беговски палати 1998
Брухе - стариот град 2000
Panorama view of the Grand Place Гранд-плас - историски плоштад во Брисел 1998
Hôtel Tassel Згради во Брухе создадени од Виктор Орта

Хотел Тасел, Хотел Солве, Хотел ван Етвелд и Музеј Орта

2000
Спиенес во реонот на Монс 2000
Богородична црква, Турне 2000
Музеј Плантан-Моретус 2000
1998

Босна и Херцеговина (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Мост на Мехмед паша 2005
Стар мост (Мостар) 2007

Бугарија (9)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Бојанска црква 1979
Мадарскиот коњаник 1979
Ивановски карпести цркви 1979
Казанлшка гробница 1979
Несебар стариот град 1983
Национален парк Пирин 1983
Рилски манастир 1983
Резерват Сребрна 1983
Свештарска гробница 1985

Велика Британија (27)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Бленавон, Велс 2000
Бленхајмска палата 1987
Кантербериска катедрала , Манастир Свети Августин и црква Свети Мартин 1988
Замоците и ѕидините во Гвинеда 1986
Градот Бат 1987
Млиновите долини Дервент 2006
2001
Даремски замок и Даремска катедрала 1986
Адријанов ѕид 1987
Оркниски Острови 1999
Град Сент Џорџ, Бермудски Острови 2000
Женезен мост 1986
Ливерпул - стариот град 2004
Гринвич 1997
Њу Ланарк, 2001
Единбург 1995
Кралски ботанички градини, Кју 2003
Салтаир 2001
Стоунхенџ 1986
Кралски парк Стедли 1986
Лондон Тауер 1988
Вестминстерска опатија, Вестминстерска палата, Вестминстерско училиште и Црква Света Маргарета Антиохиска 1987
Сент Килда 1986
Базалтска колона 1986
Остров Гоф и Недостапен Остров 1995
Остров Хендерсон 1988
Бреговите на Дорсет и Источен Девен 2001

Германија (33)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Ахенска катедрала 1978
Спаерска катедрала 1981
Вирцбуршки дворец 1981
Висенска црква 1983
Палата Аугустусбург и Фалкенлуст 1984
Црква Света Марија и Црква Свети Михаил 1985
Трир 1986
Љубек 1987
Дворци и паркови во Потсдам и Берлин 1990, 1992, 1999
Лоршки манастир 1991
Гослар 1992
Бамберг 1993
Маулбронски манастир 1993
Кведлинбург 1994
Фолклигенски фабрики 1994
Месел Пит 1995
Зградите на Баухаус во Вајмар и Десау 1996
Келнска катедрала 1996
Меморијалите на Мартин Лутер в Аислебен и Витенберг 1996
Вајмар 1998
Музејски Остров 1999
Вартбург 1999
Царство на градините во Десау-Верлиц 2000
Манастирите на остров Рајхенау 2000
Индустриалниот комплекс во Есен 2001
Штралзунд и Висмар 2002
Реинската клисура 2002
2004
Долината на Елба околу Дрезден 2004
Парк Мускау (заедно со Полска) 2004
Адријански ѕид (заедно со Велика Британија) 2005
Регенсбург 2006
Модерните станбени згради во Берлин 2008

Грузија (3) (дел и од Азија)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година

Катедрала Баграта и Манастир Гелати 1994
Податотека:Sweticxoveli.jpg Мцхета 1994
Сванетија 1996

Грција (17)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Храмот на Аполон во Баса 1986
Атински акропол 1987
Делфи 1987
Епидаур 1988
Родос 1988

Метеора

1988

Атон

1988
Ранохристијанската архитектура во Солун 1988
Археолошки остатоци од Олимпија 1989
Мистра 1989
Делос 1990
Манастир Дафни, Осиос Лукас и Манастир Неа Мони 1990
Питагорион и Херајон 1992
Кутлеш 1996
Микена и Тиринт 1999
Манастир на Св. Јован Теолог и Пештера на Апокалипсата 1999
Крф (град) 2007

Данска (4)[уреди | уреди извор]

Изображение Обект Година
Елигенски камења 1994
Роскилдска катедрала 1995
Кронборг 2000
Илулисат 2004

Република Ирска (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Бру-на-Боин 1993
Остров Скелиг Михаил 1996

Исланд (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Национален парк Тингветлир 2004
Суртсеј 2008

Шпанија (40)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Дворците во Гранада, Алхамбра Хенералифе и Албајзин 1984, 1994
Бургоска катедрала 1984
Историскиот центар на Кордоба 1984, 1994
Ескоријал 1984
Архитектурните творби на Антони Гауди 1984, 2005
Алтамира 1985, 2008
Историските споменици во Овиедо 1985, 1998
Стариот град во Авила 1985
Сеговија 1985
Сантјаго де Компостела - стариот град 1985
Национален парк Гарахонај на Канарските Острови 1986
Толедо 1986
Мудехарска архитектура во Арагон 1986, 2001
Касерес - стариот град 1986
Севилска катедрала, Алкасар де Севиља, Главен архив на Индите 1987
Саламанка - стариот град 1988
Манастир Санта Марија де Поблет 1991
Археологичниот комплекс во Мерида 1993
Пат за Сантјаго 1993
Кралски манастир Санта Марија де Гвадалупе 1993
Национален парк Доњана 1994
Архитектурата на град Куенка 1996
Лотја де ла Седа 1996
Лас Медулас 1997
Барселона: Дворец на каталонската музика и Болница на Светиот Крст и Свети Павле 1997
Пиринејски планини: Монте Пердидо 1997, 1999
Манастир Јусо и Сосо во Сан Милан де ла Когоија 1997
Архитектурните дела на Пиринеите 1998
Университетот и историските објекти во Алкала де Енарес 1998
Ибица 1999
Сан Кристобал де Ла Лагуна на Канарските Острови 1999
Археологичниот ансамбал Тарасо во Тарагона 2000
Археолошките наоѓалишта на планината Атапуерка 2000
Вал де Бои 2000
Палмските гори во Елче 2000
Римските карпи во Луго 2000
Кралска палата во Аранхуес 2001
Ренесансните архитектурни ансамбли во Убеда и Баеса 2003
Бискаски мост 2006
Национален парк Теиде на Канарските Острови 2007

Италија (43)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Цртежи на карпите кај Валкамоника 1979
Црква Санта Марија деле Грацие 1980
Рим
Историски центар на Фиренца 1982
Пјаца деи Мираколи во Пиза 1987, 2007
Венеција и нејзините канали 1987
Историски центар на Сан Џимињано 1990
Матера 1993
Паладијански вили на Венето 1994, 1996
Креспи д'Ада 1995
Ферара 1995, 1999
Историски центар на Неапол 1993
Историски центар на Сиена 1995
Кастел дел Монте 1994
Раннохристијански споменици во Равена 1996
Историски центар на Пиенца 1996
Трулите во Алберобело 1996
Казертски замок, Аквадукт Ванвители, Сан Леуцио 1997
Археолошките ископнини во Агриџенто 1997
Археолошките ископнини во Помпеј, Херкулан и Торе Анунциата 1997
Ботаничка градина во Падова 1997
Модена: Моденска катедрала, Торе Чивика и Плоштад Пјаца Гранде 1997
Амалфиско крајбрежје 1997
Портовенере, Чинкве Тере и островите Палмарија, Тино и Тинето 1997
Кралска резиденција на Савоите 1997
Су Наракси во Барумини 1997
Вила Романа дел Касале 1997
Археологични ископуања и базиликата во Аквилеја 1998
Парк Чиленто и Вало ди Диано 1998
Историски центар на Урбино 1998
Адријанова вила 1999
Базилика Сан Франческо д'Асиси во Асизи 2000
Верона 2000
Липарски острви 2000
Вила д'Есте 2001
Вал ди Ното 2002
Светите планини на Пиемонт и Ломбардија 2003
Етруски некрополи во Черветери и Тарквинија 2004
Вал д'Орча 2004
Сиракуза и Панталска некропола 2005
Дворците во Џенова 2006
Железната патна линија Ретише 2008
Мантова и Сабионета 2008

Кипар (3)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Податотека:Choirokitia.jpg Кирокитија 1998
Тродоска планина 1985, 2001
Пафос 1980

Естонија (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Талин - стариот град 1997
Струвеов геодетски лак

Летонија (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Рига - стариот град 1997
Струвеов геодетски лак 2005

Литванија (4)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Вилнус - стариот град 1994
Курски Провлак 2000
Кернав 2004
Струвеов геодетски лак 2005

Луксембург (1)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Луксембург (град) 1994

Македонија (1)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Охридското Езеро и реонот околу него 1979, 1980

Малта (3)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Валета 1980
Подземен храм во Хал-Сафлиени 1980
Мегалитни храмови во Малта: Џантија, Хаџар Ким, Мнаидра и Тасциен 1980, 1992

Молдавија (1)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Струвеов геодетски лак 2005

Норвешка (7)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Бриген 1979
Урнеска гредна црква 1980
Рерус 1980
Карпести резби во Алта 1985
Вегаејн 2004
Струвеов геодетски лак 2005
Гејрангер-фјорд и Нереј-фјорд 2005

Полска (13)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Историски центар во Краков 1978
Wieliczka Salt Mine 1978
Аушвиц 1979
Планина Беловиеж 1979, 1992
Историски центар на Варшава 1980
Замоск - стариот град 1992
Малборкски замок 1997
Средновековниот град во Торуњ 1997
Калварја Зебрзидовска 1999
Црква на мирот во Јавор и Швидњица 2001
Дрвени цркви во јужна Малополска 2003
Парк Мужаковски (заедно со Германија) 2004
Стогодишната сала во Вроцлав 2006

Португалија (13)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Централниот дел на град Ангра ду Ероисму 1983
Конвент на Орденот на Христос во Томар 1983
Баталски манастир 1983
Црква Јеронимо и Белемска кула во Лисабон 1983
Податотека:Evora, Alentejo, Portugal from the cathedral roof, 28 септември 2005.jpg Евора 1986
Алкобакски манастир 1989
Културниот реон околу Синтра 1995
Историскиот центар на Порто 1996
Праисториско камено искуство во Коа 1998
Лаурисилва 1999
Винарски регион Алто Дуоро 2001
Историски центар на Гимараеш 2001
Лозјата на остров Пику 2004

Романија (7)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Делта на Дунав 1991
Насликаните цркви во Северна Молдавија 1993
Манастир Хорезу 1993
Седумте села со цркви и заштитни ѕидови во Трансилванија 1993, 1999
Дакиски тврдини на планината Ораштие 1999
Историски центар на Сигишоара 1999
Дрвени цркви во Марамуреш 1999

Русија (23) (дел од Азија)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Манастир Света Троица 1993
Црква Воскресение во Коломенское 1994
Историски објекти во Дербент, Дагестан 2003
Културно историски ансанбал на Соловецките Острови 1992
Курски Провлак 2000
Ферапонтовски манастир 2000
Манастир Новодевичи 2004
Историко-архитектурниот комплекс Казански Кремљ во Татарстан 2000
Историски центар на Санкт Петербург и забележителности во околината: Царское село, Петерхоф, Павловск, Стрелна, Гачина, Ораниенбаум, Ропша, Пулково, Шлиселбург и Кронштад 1990
Историски центар на Јарославел 2005
Историски забележителности во Велики Новгород 1992
Остров Кижи 1990
Кремљ и Црвен плоштад во Москва 1990
Струвеов геодетски лак 2005
Планините во Коми 1995
Планините во Западен Кавказ 1999
Бели монументи на Владимир и Суздал 1992
Сихоте Алин 2001
Златните планини во Алтај 1998
Бајкалско езеро 1998
Врангелов Остров 2004
Езеро Увс Нур 2003
Вулканите на полуостров Камчатка во Сибир 1996

Сан Марино (1)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Историскиот центар на Сан Марино и Титано 2008

Ватикан (2)[уреди | уреди извор]

ИзображСликаение Објект Година
Базилика Свети Павле 1980, 1990
Ватикан 1984

Словачка (7)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Банска Штавница 1993
Замок Спиш 1993
Парк Влколинец 1993
Пештера Агателек 1995, 2000
Бардејов 2000
Карпатски планини 2007
Дрвените цркви на Карпатите 2008

Словенија (1)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Шкоцијански пештери 1986

Србија (4)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Стари Рас и Манастир Сопочани 1979
Студеница (манастир) 1986
Ромулијана 2007
Средновековни споменици на Косово и Метохија: Манастир Високи Дечани, Пеќска патријаршија, Манастир Грачаница и Црква Богородица Левишка 2004, 2006

Турција (9)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Ѓореме 1985
Дивриги џамија 1985
Историски делови од Истанбул 1985
Хатуша 1986
Немруд 1987
Хиераполиси Памуккале 1988
Ксантоси Летоон 1988
Сафранболу 1994
Троја 1998

Украина (5)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Катедрала Света Софија (Киев) 1990
Податотека:Kiev Pechersk Lavra (General).jpg Киевско-печерска лавра 1990
Лавов - стариот град 1998
Струвеов геодетски лак 2005
Карпатски планини 2007

Унгарија (8)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Будимпешта, вклучувајќи Замок Буда, Андраси Ут и Будимпештско метро
Етнографско селище Холоко 1987
Агтелек 1995
Бенедиктински манастир 1996
Податотека:HungarianGreyCattle3.jpg Хортобаг 1999
Раниот христијански некропол во Печ 2000
Нежидерско езеро 2001
Винарската област Токај 2002

Финска (7)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Суоменлинна до Хелсинки 1991
Стара Раума 1991
Стара дрвена црква Петајавеси 1994
Верла 1996
Самалахденмиаки 1999
Кваркен и Висок брег 2000, 2006
Струвеов геодетски лак 2005

Франција (33)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Манастир Вазелај 1983
Амјенска катедрала 1981
Арл 1981
Камбанариите во Северна Франциja и Белгија (заедно с Белгија) 1999, 2005
Бордо 2007
Катедрала „Сен Етиен“ 1992
Јужен Канал 1996
Реимс: Катедрала Саинт Реми и Палас Ту 1991
Катедралата во Шартер 1979
Дворец Фонтенбло 1981
2008
1995
1997
Лион 1998
1999
2005
1979
1981
Версајски дворец 1979
Сена 1991
1983
1985
Ласко 1979
Провен 2001
1981
1998
1982
Стразбур 1988
2000
1979
Корзика 1983
1997, 1999
2008

Холандија (7)[уреди | уреди извор]

Слики Објект Година
Шокленд 1995
Заштитна линија на Амстердам 1996
Вилемстад 1997
Киндерџик 1997
Ir.D.F. Woudagemaal 1998
Полдер 1999
Музеј Ритвелд 2000

Хрватска (7)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Историски комплекс во Сплит со дворецот на императорот Диоклецијан 1979
Дубровник 1979, 1998
Плитвички Езера 1979
Еуфразиева базилика 1997
Трогир - стариот град 1997
Катедрала Свети Јаков 2000
Стари Град

Црна Гора (2)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Котор 1979
Дурмитор 1980, 2005

Чешка (12)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Чешки Крумлов
Прага - стариот град 1992
Телч - стариот град 1992
Црква „Св. Јован Непомучки“ 1994
Кутна Хора 1995
Комплес Леднице-Валтице 1996
Кромеришки замок 1998
Холашовице 1998
Литомишел 2000
Holy Trinity Column in Olomouc 2000
Вила Тугендхат 2001
Еврејската населба во Требиќ 2003

Швајцарија (9)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Бенедиктски манастир Свети Јован 1983
Манастир Свети Гал 1983
Берн - стариот град 1983
Трите замоци во Белинцона 2000
Планина Сан Џорџо 2003
Планински реон Јунгфрау-Алетч-Бичхорн 2001
Glarus thrust 2008
Винарска област Лаваукс 2007
Железна линија Ратиен 2008

Шведска (14)[уреди | уреди извор]

Слика Објект Година
Дротнингхолмска палата 1991
Бирка и Хувгорден 1993
Engelsberg Ironworks 1993
Танумшеде 1994
Скугсширкогорден 1994
Висби 1995
Гамелстатска црква 1996
Лапонија 1996
Карлскруна 1998
Земјоделскиот пејзаж во Оланд 2000
Кваркен и Висок Брег 2000, 2006
Фалун 2001
Радиостаница Варберг 2004
Ретска железница 2005