Индалселвен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индалселвен
Indalsälven,Jämtlandsälven
Litsälven, Storsjöälven
Река
Една од многуте хидроелектрани на Индалселвен
Земја Шведска
Окрузи Јемтланд, Вестернорланд
Главен извор Ореелвен
Спореден извор Јерпстремен
Утока Клингерфјерден, близу Сундсвал.
 - местоположба Ботниско Море, Вестернорланд
 - височина м
Должина 420 км [1]
Слив 26.726,5 км2 [2]
Истек
 - просечен 460 м3 [1]
Karta Indalsalven position.gif

Индалселвен (швед. Indalsälven) е една од најдолгите реки во Шведска, со вкупна должина од 430 км. Има повеќе притоки, од кои најзначајни се Калстремен, Лонган, Хоркан и Амерон. По течението има 26 хидроелектрани, и со тоа е трета најпродуктивна река во земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Индалселвен". Nationalencyklopedin. http://www.ne.se/indalsälven.  (шведски) (бара претплата)
  2. „Окрузите и главите речни сливови во Шведска“ (PDF). Метеоролошко-хидролошки институт на Шведска (SMHI). Посетено на 14 јули 2010. (шведски)

Координати: 62°30′N 17°26′E / 62.500° СГШ; 17.433° ИГД / 62.500; 17.433