Херједален (општина)

Координати: 62°02′N 14°21′E / 62.033° СГШ; 14.350° ИГД / 62.033; 14.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Херједален
Härjedalens kommun
Општина
Грб на Општина Херједален
ЗемјаШведска
ОкругЈемтланд
Админ. центарСвег
Површина[1]
 • Вкупна11.859,62 км2 (457,902 ми2)
 • Земјишна11.286,1 км2 (43,576 ми2)
 • Вода573,52 км2 (22,144 ми2)
 измерена на 1 јануари 2014.
Население (31 декември 2019)[2]
 • Вкупно10.090
 • Густина0,0.085/км2 (0,022/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166SE
ПокраиниХерједален, Хелсингланд и Даларна
Општ. код2361
Мреж. местоwww.herjedalen.se

Херједален (швед. Härjedalens kommun) е општина во округот Јемтланд во северна Шведска. Административен центар е местото Свег.

Границите на општинат се приближно исти на оние на традиционалната покраина Херједален.

Општината е создадена во 1974 и е една од двете општини во земјата што носи име на покраина (другата е Готланд).

Географија[уреди | уреди извор]

Со вкупна површина од 11.935 км², Херједален е петта општина по големина во Шведска. Меѓутоа општината во голема мера се состои од диви предели и е ретко населена. За споредба, општината зафаќа површина колку окрузите Упсала и Стокхолм заедно, но овие окрузи имаат по 2.000.000 жители.


Населени места[уреди | уреди извор]

Железничката станица во Свег

Во општината Херједален има осум населени места:[3]

бр. Место Население
1 Свег 2.633
2 Фунесдален 798
3 Хеде 763
4 Итерхогдал 603
5 Вемдален 547
6 Улвкела 445
7 Лилхердал 365
8 Нор-Хеде 293

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површини на општините на 1 јануари 2014 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 2014-01-01. Архивирано од изворникот (Microsoft Excel) на 2016-09-27. Посетено на 2014-04-18.
  2. „Население во државата, окрузите и општините на 31 декември 2019 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 20 февруари 2020. Посетено на 20 февруари 2020. (шведски)
  3. Статистики на 31 декември 2005 г. - Централна статистичка служба (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


62°02′N 14°21′E / 62.033° СГШ; 14.350° ИГД / 62.033; 14.350