Готланд (општина)

Координати: 57°38′N 18°17′E / 57.633° СГШ; 18.283° ИГД / 57.633; 18.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Готланд
Gotlands kommun
Општина
Грб на Општина Готланд
ЗемјаШведска
ОкругГотланд
Админ. центарВисби
Површина[1]
 • Вкупна15.241,07 км2 (588,461 ми2)
 • Земјишна3.134,05 км2 (121,006 ми2)
 • Вода12.107,02 км2 (467,455 ми2)
 (1 јануари 2014).
Население (31 декември 2019)[2]
 • Вкупно59.686
 • Густина0,039/км2 (0,10/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166SE
ПокраинаГотланд
Општински код0980
Мреж. местоwww.gotland.se

Готланд (швед. Gotlands kommun) is a општина која го покрива целиот остров Готланд во Шведска. Административен центар е градот Висби.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во општината има 16 населени места.

Податоците за населението се од 31 декември 2005. Административниот центар е означен со задебелени букви.

Бр. Место Население
1 Висби 22.236
2 Хемсе 1.836
3 Слите 1.598
4 Клинтехамн 1.407
5 Вибле 1.135
6 Румаклостер 905
7 Форесунд 862
8 Лербру 521
9 Бургсвик 347
10 Стонга 342
11 Хавдхем 318
12 Вестерхејде 302
13 Тингстеде 278
14 Вешинде 275
15 Рума 253
16 Нер 209

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површини на општините на 1 јануари 2014 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 2014-01-01. Архивирано од изворникот (Microsoft Excel) на 2016-09-27. Посетено на 2014-04-18.
  2. „Население во државата, окрузите и општините на 31 декември 2019 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 20 февруари 2020. Посетено на 20 февруари 2020. (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

57°38′N 18°17′E / 57.633° СГШ; 18.283° ИГД / 57.633; 18.283