Прејди на содржината

Свег

Координати: 62°02′N 14°21′E / 62.033° СГШ; 14.350° ИГД / 62.033; 14.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свег
Sveg
Железничката станица во Свег
Железничката станица во Свег
Свег is located in Шведска
Свег
Свег
Координати: 62°02′N 14°21′E / 62.033° СГШ; 14.350° ИГД / 62.033; 14.350
ЗемјаШведска
ПокраинаХерједален
ОкругЈемтланд
ОпштинаХерједален
Површина[1]
 • Вкупна2,87 км2 (111 ми2)
Население (2005-12-31)[1]
 • Вкупно2,633
 • Густина918/км2 (2,380/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Свег (швед. Sveg) е населено место во округот Јемтланд, Шведска и административен центар на општината Херједален. Населението брои 2.633 жители.[1]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Површина на населените подрачја и бројност на населението на км2 за 2000 и 2005 г.“ (xls). Централна статистичка служба. Посетено на 9 мај 2009. (шведски)