Лапонци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лапонци или Сами (севернолапонски: sámit, sápmelaččat[1]) се угро-фински народ, кои претежно живеат во Норвешка (провинција Финмарк), Шведска (провинција Лапланд), Финска (округ Лапонија) и Русија. Лапонците се дел протестанти, а дел православни, и зборуваат лапонски јазик, кој спаѓа во угрофинската група на уралската фамилија на јазици.

Знамето на Лапонците

Лапонци вкупно има околу 53.000, од кои во Норвешка 31.000, Шведска 15.000, Финска 5.400, Русија 2.100.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „sápmelaš (subst.)“. Neahttadigisánit (северен сами и норвешки букмол). Посетено на 2023-03-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]