Финмарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на округот Финмарк
Местоположбата на округот во Норвешка

Финмарк (норвешки: Finnmark) — поранешен округ на крајниот север на Норвешка. Административен центар бил Вадсе. Бројот на жители според пописот од 2004 година изнесувал 73.210 а површината 48.618 км2.

Грбот потекнува од 1967 година и на него се наоѓа тврдината Вардехус.