Ангерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ангерсдорф
Место во Тојчентал
Грб на Ангерсдорф
Ангерсдорф is located in Германија
Ангерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Тојчентал
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 75 м
Население 1.162  (31 декември 2009)
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 0345
Портал www.gemeinde-angersdorf.de
Координати 51°28′N 11°55′E / 51.467° СГШ; 11.917° ИГД / 51.467; 11.917Координати: 51°28′N 11°55′E / 51.467° СГШ; 11.917° ИГД / 51.467; 11.917

Ангерсдорф (германски: Angersdorf) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од општината Тојчентал.