Прејди на содржината

Вирде/Залца

Координати: 51°27′N 11°48′E / 51.450° СГШ; 11.800° ИГД / 51.450; 11.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Железничка станица во Ангерсдорф

Вирде/Залца (германски: Würde/Salza) е поранешна општинска заедница во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала западно од Хале (Зале). Седиштето на општинската заедница било во Тојчентал. Била распуштена во септември 2010.

Општинската заедница Вирде/Залца се состоела од следниве општини:

  1. Ангерсдорф
  2. Тојчентал

51°27′N 11°48′E / 51.450° СГШ; 11.800° ИГД / 51.450; 11.800