Штојден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штојден
Место во Тојчентал
Штојден is located in Германија
Штојден
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Тојчентал
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 130 м
Население 955  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 034636
Портал www.steuden.de
Местоположба на место Штојден во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°25′0″N 11°46′0″E / 51.41667° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.41667; 11.76667Координати: 51°25′0″N 11°46′0″E / 51.41667° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.41667; 11.76667

Штојден е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Тојчентал.