Опин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опин
Градски дел во Ландсберг
Грб на Опин
Опин is located in Германија
Опин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ландсберг
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 104 м
Население 1.551  (31 декември 2006)
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 034604
Местоположба на градски дел Опин во рамките на Ландсберг
Карта
Координати 51°33′6″N 12°1′49″E / 51.55167° N; 12.03028° E / 51.55167; 12.03028Координати: 51°33′6″N 12°1′49″E / 51.55167° N; 12.03028° E / 51.55167; 12.03028

Опин — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ландсберг.