Домниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домниц
Место во Ветин-Лебејин
Домниц is located in Германија
Домниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 143 м
Население 736  (31 декември 2009)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034603
Координати 51°37′N 11°49′E / 51.617° N; 11.817° E / 51.617; 11.817Координати: 51°37′N 11°49′E / 51.617° N; 11.817° E / 51.617; 11.817

Домниц (германски: Domnitz) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.