Десел (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Десел

Dößel

Место во Ветин
Црквата во Десел
Црквата во Десел
Десел (Германија) во рамките на Германија
Десел (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 149 м
Население 360  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034607
Координати 51°37′0″N 11°48′0″E / 51.61667° СГШ; 11.80000° ИГД / 51.61667; 11.80000Координати: 51°37′0″N 11°48′0″E / 51.61667° СГШ; 11.80000° ИГД / 51.61667; 11.80000

Десел (германски: Dößel) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2008 е дел од градот Ветин.