Прејди на содржината

Ротенбург (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°38′45″N 11°45′25″E / 51.64583° СГШ; 11.75694° ИГД / 51.64583; 11.75694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротенбург
Место во Ветин-Лебејин
Поглед кон Ротенбург
Поглед кон Ротенбург
Поглед кон Ротенбург
Грб на Ротенбург
Ротенбург (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Ротенбург (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 5,40 км2
Надм. височина 130 м
Население 796  (31 декември 2009)
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Портал www.rothenburg-saalekreis.de
Координати 51°38′45″N 11°45′25″E / 51.64583° СГШ; 11.75694° ИГД / 51.64583; 11.75694

Ротенбург (германски: Rothenburg) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин. Фериботот Ротенбург е ферибот кој ја поминува реката Зале кај Ротенбург.