Брашвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брашвиц
Градски дел во Ландсберг
Грб на Брашвиц
Брашвиц is located in Германија
Брашвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ландсберг
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 99 м
Население 1.264  (31 декември 2006)
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 034604
Портал www.braschwitz.de
Координати 51°31′N 12°4′E / 51.517° СГШ; 12.067° ИГД / 51.517; 12.067Координати: 51°31′N 12°4′E / 51.517° СГШ; 12.067° ИГД / 51.517; 12.067

Брашвиц е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 20 април 2010 е дел од градот Ландсберг.