Китен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Китен
Место во Петерсберг
Црквата во Китен
Црквата во Китен
Црквата во Китен
Грб на Китен
Китен во рамките на Германија
Китен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Петерсберг
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 142 м
Население 422  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034600
Портал www.vwg-goetschetal-
petersberg.de
Местоположба на место Китен во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°34′59″N 12°0′0″E / 51.58306° СГШ; 12.00000° ИГД / 51.58306; 12.00000Координати: 51°34′59″N 12°0′0″E / 51.58306° СГШ; 12.00000° ИГД / 51.58306; 12.00000

Китен (германски: Kütten) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Петерсберг.