Острау (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Острау
Место во Петерсберг
Грб на Острау
Острау (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Острау (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Петерсберг
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 85 м
Население 1.260  (31 декември 2006)
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034600
Портал www.vwg-goetschetal-petersberg.de
Местоположба на место Острау во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°37′0″N 12°0′35″E / 51.61667° N; 12.00972° E / 51.61667; 12.00972Координати: 51°37′0″N 12°0′35″E / 51.61667° N; 12.00972° E / 51.61667; 12.00972

Острау (германски: Ostrau) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Петерсберг.