Брахштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брахштет
Место во Петерсберг
Црквата во Брахштет
Црквата во Брахштет
Брахштет во рамките на Германија
Брахштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Петерсберг
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 114 м
Население 915  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 034602 / 034604
Местоположба на место Брахштет во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°34′0″N 12°3′0″E / 51.56667° СГШ; 12.05000° ИГД / 51.56667; 12.05000Координати: 51°34′0″N 12°3′0″E / 51.56667° СГШ; 12.05000° ИГД / 51.56667; 12.05000

Брахштет (германски: Brachstedt) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Петерсберг.