Крозигк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крозигк
Место во Петерсберг
Грб на Крозигк
Крозигк is located in Германија
Крозигк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Петерсберг
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 176 м
Население 874  (31 декември 2006)
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034603
Местоположба на место Крозигк во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°36′0″N 11°55′59″E / 51.60000° N; 11.93306° E / 51.60000; 11.93306Координати: 51°36′0″N 11°55′59″E / 51.60000° N; 11.93306° E / 51.60000; 11.93306

Крозигк (германски: Krosigk) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Петерсберг.