Нојц-Летевиц

Координати: 51°36′22″N 11°50′28″E / 51.60611° СГШ; 11.84111° ИГД / 51.60611; 11.84111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојц-Летевиц
Место во Ветин-Лебејин
Црквата во Нојц-Летевиц
Црквата во Нојц-Летевиц
Црквата во Нојц-Летевиц
Нојц-Летевиц во рамките на Германија
Нојц-Летевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 144 м
Население 886  (31 декември 2009)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034603
Координати 51°36′22″N 11°50′28″E / 51.60611° СГШ; 11.84111° ИГД / 51.60611; 11.84111

Нојц-Летевиц (германски: Neutz-Lettewitz) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.