Плец

Координати: 51°38′N 11°56′E / 51.633° СГШ; 11.933° ИГД / 51.633; 11.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плец
Место во Ветин-Лебејин
Поглед кон Плец
Поглед кон Плец
Поглед кон Плец
Плец во рамките на Германија
Плец
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 87 м
Население 658  (31 декември 2009)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034606
Координати 51°38′N 11°56′E / 51.633° СГШ; 11.933° ИГД / 51.633; 11.933

Плец (германски: Plötz) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.