Вестлихер Залкрајс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вестлихер Залкрајс (германски: Westlicher Saalkreis) била општинска заедница во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала западно од Хале (Зале). Седиштето на општинската заедница било во Залцминде. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Општинската заедница Вестлихер Залкрајс се состоела од следниве општини:

  1. Безенштет
  2. Бенштет
  3. Финштет
  4. Хенштет
  5. Клошвиц
  6. Лискау
  7. Залцминде
  8. Шохвиц
  9. Цапендорф

Координати: 51°32′N 11°50′E / 51.533° СГШ; 11.833° ИГД / 51.533; 11.833