Залкрајс Норд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Залкрајс Норд (германски: Saalkreis Nord) била општинска заедница во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала северозападно од Хале (Зале). Седиштето на општинската заедница било во Ветин. Била распуштена во јануари 2011.

Општинската заедница Залкрајс Норд се состоела од следниве општини:

  1. Брахвиц
  2. Деблиц
  3. Домниц
  4. Гимриц
  5. Лебејин
  6. Науендорф
  7. Нојц-Летевиц
  8. Плец
  9. Ротенбург
  10. Ветин

Координати: 51°38′N 11°54′E / 51.633° СГШ; 11.900° ИГД / 51.633; 11.900