Гербиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гербиц
Градски дел во Нинбург
Црквата во Гербиц
Црквата во Гербиц
Црквата во Гербиц
Грб на Гербиц
Гербиц во рамките на Германија
Гербиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 74 м
Население 652  (31 декември 2006)
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Местоположбата на Гербиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Гербиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Гербиц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°49′59″N 11°49′0″E / 51.83306° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.83306; 11.81667Координати: 51°49′59″N 11°49′0″E / 51.83306° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.83306; 11.81667

Гербиц (германски: Gerbitz) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Нинбург.