Балберге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балберге
Градски дел во Бернбург
Грб на Балберге
Балберге is located in Германија
Балберге
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.405  (31 декември 2006)
 - Густина 141 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Местоположбата на Балберге во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Балберге во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′0″N 11°48′0″E / 51.76667° N; 11.80000° E / 51.76667; 11.80000Координати: 51°46′0″N 11°48′0″E / 51.76667° N; 11.80000° E / 51.76667; 11.80000

Балберге (германски: Baalberge) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.