Нојгатерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојгатерслебен
Градски дел во Нинбург
Замок во Нојгатерслебен
Замок во Нојгатерслебен
Нојгатерслебен is located in Германија
Нојгатерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 74 м
Население 909  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Портал www.neugattersleben.de
Местоположбата на Нојгатерслебен во рамките на Залцландкрајс
Местоположбата на Нојгатерслебен во рамките на Залцландкрајс
Координати 51°51′0″N 11°41′59″E / 51.85000° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.85000; 11.69972Координати: 51°51′0″N 11°41′59″E / 51.85000° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.85000; 11.69972

Нојгатерслебен (германски: Neugattersleben) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Нинбург.