Пајсен (Бернбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пајсен
Место во Бернбург
Поглед кон Пајсен
Поглед кон Пајсен
Пајсен (Бернбург) is located in Германија
Пајсен (Бернбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 69 м
Население 1.244  (31 декември 2006)
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Координати 51°45′0″N 11°46′0″E / 51.75000° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.75000; 11.76667Координати: 51°45′0″N 11°46′0″E / 51.75000° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.75000; 11.76667

Пајсен (германски: Peißen) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Бернбург.