Побцих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Побцих
Градски дел во Нинбург
Црквата во Побцих
Црквата во Побцих
Побцих is located in Германија
Побцих
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 74 м
Население 401  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Местоположба на Побцих во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположба на Побцих во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°49′0″N 11°50′59″E / 51.81667° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.81667; 11.84972Координати: 51°49′0″N 11°50′59″E / 51.81667° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.81667; 11.84972

Побцих — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Нинбург.