Ведлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ведлиц
Градски дел во Нинбург
Ведлиц is located in Германија
Ведлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 56 м
Население 425  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Местоположбата на Ведлиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Ведлиц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°52′0″N 11°46′0″E / 51.86667° N; 11.76667° E / 51.86667; 11.76667Координати: 51°52′0″N 11°46′0″E / 51.86667° N; 11.76667° E / 51.86667; 11.76667

Ведлиц — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Нинбург.