Герлебогк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герлебогк
Градски дел во Кенерн
Герлебогк is located in Германија
Герлебогк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Кенерн
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 94 м
Население 339  (31 декември 2006)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Местоположбата на Герлебогк во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Герлебогк во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°42′0″N 11°49′59″E / 51.70000° N; 11.83306° E / 51.70000; 11.83306Координати: 51°42′0″N 11°49′59″E / 51.70000° N; 11.83306° E / 51.70000; 11.83306

Герлебогк (германски: Gerlebogk)е село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Кенерн.