Волсдорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волсдорф (Саксонија-Анхалт)
Градски дел во Бернбург
Црквата во Волсдорф
Црквата во Волсдорф
Волсдорф (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Волсдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 7,48 км2
Надм. височина 77 м
Население 449  (31 декември 2016)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Местоположбата на Волсдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Волсдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′0″N 11°52′0″E / 51.76667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.76667; 11.86667Координати: 51°46′0″N 11°52′0″E / 51.76667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.76667; 11.86667

Волсдорф (германски: Wohlsdorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Бернбург.