Шакштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шакштет
Градски дел во Ашерслебен
Грб на Шакштет
Шакштет is located in Германија
Шакштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 137 м
Население 437  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06425
Повик. бр. 034692
Местоположбата на Шакштет во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Шакштет во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°43′0″N 11°37′0″E / 51.71667° N; 11.61667° E / 51.71667; 11.61667Координати: 51°43′0″N 11°37′0″E / 51.71667° N; 11.61667° E / 51.71667; 11.61667

Шакштет (германски: Schackstedt) е село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ашерслебен.