Едлау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едлау
Градски дел во Кенерн
Црквата во Едлау
Црквата во Едлау
Едлау is located in Германија
Едлау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Кенерн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 94 м
Население 497  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Местоположбата на Едлау во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Едлау во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°40′0″N 11°49′0″E / 51.66667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.66667; 11.81667Координати: 51°40′0″N 11°49′0″E / 51.66667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.66667; 11.81667

Едлау (германски: Edlau) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Кенерн.