Пројслиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пројслиц
Градски дел во Бернбург
Пројслиц
Пројслиц
Пројслиц is located in Германија
Пројслиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 67 м
Население 756  (31 декември 2006)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Местоположбата на Пројслиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Пројслиц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°43′59″N 11°49′0″E / 51.73306° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.73306; 11.81667Координати: 51°43′59″N 11°49′0″E / 51.73306° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.73306; 11.81667

Пројслиц (германски: Preußlitz) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.