Латдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латдорф
Градски дел во Нинбург
Црквата во Латдорф
Црквата во Латдорф
Латдорф is located in Германија
Латдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 77 м
Население 760  (31 декември 2006)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Местоположбата на Латдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Латдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°47′59″N 11°48′0″E / 51.79972° СГШ; 11.80000° ИГД / 51.79972; 11.80000Координати: 51°47′59″N 11°48′0″E / 51.79972° СГШ; 11.80000° ИГД / 51.79972; 11.80000

Латдорф (германски: Latdorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Нинбург.