Грена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грена
Градски дел во Бернбург
Црквата во Грена
Црквата во Грена
Црквата во Грена
Грена во рамките на Германија
Грена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 69 м
Население 588  (31 декември 2006)
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Портал www.bernburg.de
Местоположба на градски дел Грена во рамките на Бернбург
Карта
Карта
Координати 51°46′0″N 11°41′59″E / 51.76667° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.76667; 11.69972Координати: 51°46′0″N 11°41′59″E / 51.76667° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.76667; 11.69972

Грена (германски: Gröna) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.