Прејди на содржината

Биндорф (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°45′0″N 11°50′59″E / 51.75000° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.75000; 11.84972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биндорф
Место во Бернбург
Црквата во Биндорф
Црквата во Биндорф
Црквата во Биндорф
Биндорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Биндорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 79 м
Население 820  (31 декември 2006)
 - Густина 164 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Координати 51°45′0″N 11°50′59″E / 51.75000° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.75000; 11.84972

Биндорф (германски: Biendorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.