Кермигк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кермигк
Градски дел во Кенерн
Црквата во Кермигк
Црквата во Кермигк
Кермигк is located in Германија
Кермигк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Кенерн
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 74 м
Население 545  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Местоположбата на Кермигк во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Кермигк во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°43′59″N 11°50′59″E / 51.73306° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.73306; 11.84972Координати: 51°43′59″N 11°50′59″E / 51.73306° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.73306; 11.84972

Кермигк (германски: Cörmigk) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Кенерн.