Илевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илевиц
Градски дел во Гербштет
Илевиц is located in Германија
Илевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 149 м
Население 343  (31 декември 2006)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06347
Повик. бр. 034783
Портал www.mansfelderland.de
Координати 51°38′N 11°40′E / 51.633° СГШ; 11.667° ИГД / 51.633; 11.667Координати: 51°38′N 11°40′E / 51.633° СГШ; 11.667° ИГД / 51.633; 11.667

Илевиц (германски: Ihlewitz) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.