Фридебургерхите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридебургерхите
Градски дел во Гербштет
Фридебургерхите is located in Германија
Фридебургерхите
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 121 м
Население 256  (31 декември 2006)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06347
Повик. бр. 034783
Координати 51°37′0″N 11°40′59″E / 51.61667° N; 11.68306° E / 51.61667; 11.68306Координати: 51°37′0″N 11°40′59″E / 51.61667° N; 11.68306° E / 51.61667; 11.68306

Фридебургерхите (германски: Friedeburgerhütte) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.

На 6 Август 2010 селото ја прослави својата 270-годишнина од неговото основање.