Фрајст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрајст
Градски дел во Гербштет
Фрајст is located in Германија
Фрајст
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 136 м
Население 353  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06347
Повик. бр. 034783
Местоположба на градски дел Фрајст во рамките на Гербштет
Карта
Координати 51°36′0″N 11°41′59″E / 51.60000° N; 11.69972° E / 51.60000; 11.69972Координати: 51°36′0″N 11°41′59″E / 51.60000° N; 11.69972° E / 51.60000; 11.69972

Фрајст (германски: Freist) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 24 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.