Зирслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зирслебен
Место во Гербштет
Зирслебен is located in Германија
Зирслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Надм. височина 209 м
Население 1.472  (31 декември 2008)
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06308
Повик. бр. 03476
Координати 51°36′N 11°33′E / 51.600° N; 11.550° E / 51.600; 11.550Координати: 51°36′N 11°33′E / 51.600° N; 11.550° E / 51.600; 11.550

Зирслебен (германски: Siersleben) — дел од градот Гербштет и село во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 10 километри северно од Лутерштат Ајслебен и 5 километри јужно од Хетштет.