Безенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Безенбург (германски: Bösenburg) — село во руралниот округ Мансфелд-Зидхарц во германската покраина Саксонија-Анхалт. Претставува дел од градот Гербштет и се наоѓа 5,5 километри јужно од Гербштет. Низ Безенбург тече потокот Флајшбах.

Координати: 51°35′N 11°40′E / 51.583° N; 11.667° E / 51.583; 11.667