Фридебург (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридебург
Градски дел во Гербштет
Фридебург (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Фридебург (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 70 м
Население 499  (31 декември 2006)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06347
Повик. бр. 034783
Местоположба на градски дел Фридебург во рамките на Гербштет
Карта
Координати 51°37′N 11°43′E / 51.617° N; 11.717° E / 51.617; 11.717Координати: 51°37′N 11°43′E / 51.617° N; 11.717° E / 51.617; 11.717

Фридебург (германски: Friedeburg) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 24 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.