Хајлигентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајлигентал
Градски дел во Гербштет
Хајлигентал is located in Германија
Хајлигентал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 123 м
Население 826  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06347
Повик. бр. 034783
Координати 51°37′0″N 11°37′59″E / 51.61667° СГШ; 11.63306° ИГД / 51.61667; 11.63306Координати: 51°37′0″N 11°37′59″E / 51.61667° СГШ; 11.63306° ИГД / 51.61667; 11.63306

Хајлигентал (германски: Heiligenthal) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 24 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.