Ротелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротелсдорф
Градски дел во Гербштет
Ротелсдорф is located in Германија
Ротелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 177 м
Население 346  (31 декември 2006)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034773
Координати 51°34′59″N 11°40′59″E / 51.58306° СГШ; 11.68306° ИГД / 51.58306; 11.68306Координати: 51°34′59″N 11°40′59″E / 51.58306° СГШ; 11.68306° ИГД / 51.58306; 11.68306

Ротелсдорф (германски: Rottelsdorf) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.